Başkanın Mesajı

Havacılık ve Ülkemiz,

Havacılık sektörümüzün değerli çalışanları ve yaşam/iş kalitesi havacılık sayesinde her geçen gün gelişen ve güzelleşen değerli vatandaşlarımız.

Bildiğimiz bazı gerçekleri alt alta yazdığımızda sektörümüzün pozisyonunu daha net değerlendirebilmek mümkün olmaktadır.

Avrupa Birliği uyum kriterlerine odaklanan ülkemizin yıllar önce ilk gerçekleştirdiği başlık şüphesiz havacılık sektörü olmuştur. Dünyanın farklı ülkelerine ve ağırlıklı olarak Avrupa’ya yapılan uçuşlar ve bunlara bağlı olarak standardize edilen uluslararası kurallar ülkemizi havacılık adına problemsiz ülke kategorisine sokmuştur.

Özellikle son yıllarda havacılık sektörünün ticari anlamdaki kararlılığı ve buna bağlı olarak mevcut şirketlerin mali yapılarındaki denge Türkiye’yi Dünyadaki rakipleriyle boy ölçüşebilir ve hatta bazı alanlarda daha başarılı olma noktasına taşımıştır.

Havalimanları işletmesinden kargoya, yolcu taşımacılığından teknik bakımlara kadar eksiği bulunmayan ülkemizin coğrafi konumu da tetikleyici etki sağlayarak önümüzü açan etken olmuştur. Bu bağlamda havayolları, uçak bakımı şirketleri, terminal işletmeleri, genel havacılık işletmeleri, temsil gözetim, hava taksi, yer işletme kuruluşları, ikram şirketleri ile bir bütün olan derneğimiz özenli ve kurumlaşma yönünde sona yaklaşmış bulunmaktadır.

Türk havacılık sektörünün bugün ulaştığı seviyeye gelmesinde son 12-13 senedir süregelen hükümet politikaları da çok önemli bir rol oynamıştır. TÖSHİD olarak teşekkürlerimizi iletiyor, uygulanan geliştirici politikaların destekçisi olmaya devam edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

Şüphesiz sektörün gelişmesi bir dinamo etkisi yaratarak tüm ülkemiz ekonomisiyle birlikte her vatandaşın yaşam kalitesini de artırmaktadır. Birçok sektörün ilk halkası olan havacılığımızın sağlamlığı, taşıdığı diğer halkalara ekonomi olarak yansımaktadır. Bu tespitten hareketle itinayla regüle edilmesi elzem ve gerekliliktir.

TÖSHİD olarak ülkemiz havacılığının vizyonuna odaklı bir politikayla hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Derneğimizin 10. Başkanı olarak geçmişte görev yapan yönetimlere teşekkür ederken tüm üyelerimizin de desteğiyle yönetim kurulumuzun elinden gelen gayreti göstereceğine olan inancım tamdır.

Sevgi ve saygılarımla

Teoman TOSUN

Yönetim Kurulu Başkanı