Başkanın Mesajı

Türk Sivil Havacılığının değerli paydaşları,

 

2020 yılı, COVID-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada bireysel ve kurumsal açıdan büyük zorlukların yaşandığı bir yıl oldu. Sadece ülke değil tüm dünya olarak ezberlerimizi bozan, iş yapış şekillerimizi değiştiren bir pandemiyle mücadele ettik ve bu mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında da ne yazık ki havacılık geliyor.

 

Sağlık endişelerinin seyahat eğilimini olumsuz etkilemesi ve pandeminin önlenmesi amacıyla uygulanan seyahat kısıtlamaları, talebin belirgin bir şekilde daralmasına sebep oldu. 2020 yılında Nisan ve Mayıs aylarında dünyadaki yolcu uçakları parka çekildi ve sadece kurtarma uçuşları yapılabildi. Haziran ayıyla birlikte seferlere yeniden başlandı, ancak faaliyet ortamı hâlâ yıllar boyu alışılagelen görüntüden uzak bir noktada. İş alışkanlıklarımızı, stratejilerimizi ve planlarımızı yenileyerek yeni ortama adapte olmamız kritik bir önem taşıyor. Havacılık sektörünün tüm paydaşları olarak, bu zorlu dönemde üstün gayret gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz.

 

Pandemi, tüm sektörler açısından 2021 yılı için de potansiyel risk listesinin başında yer alıyor. Aşılamayla ilgili olumlu gelişmeler 2021’e ilişkin olumlu beklentileri de körüklüyor. Havacılık sektörü açısından bakarsak, Türkiye ve operasyonel coğrafyamızda hızlı bir aşılama süreci yürütülmesi halinde seyahat etme eğiliminin tekrar hızlı bir şekilde artması ve kısıtlamaların gevşetilmesi beklenebilir. Bu durumda havacılık sektörü açısından talebin hızlı bir şekilde eski seviyelerine ve hatta daha üzerine çıkması söz konusu olabilir. Sıkışmış talebin harekete geçtiği bir ortamda, turizmin önde gelen destinasyonlarından biri olan Türkiye de özellikle yaz sezonunda büyük bir taleple karşılaşabilir; bunu önemli bir potansiyel olarak görüyoruz.

 

Bütün gayretimiz, mümkün olan en kısa sürede kriz öncesi döneme dönebilmek, diğer bir deyişle 2019 seviyelerini yeniden yakalayabilmek... Sivil havacılığımızın pandemi öncesindeki günlere dönmesi, daha da gelişmesi ve dünyadaki yükselen konumunun güçlenmesi için Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) olarak üzerimize düşen tüm görevleri eksiksiz yerine getirmeye hazırız.

 

Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun, değerli üye şirketlerimizden aldığımız güçle ve onlarla birlikte, sektörümüze ve ülkemize katma değer sağlamak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Mehmet T. Nane

Yönetim Kurulu Başkanı